אנדוברייר

תוכנית האנדוברייר למטופלים סוכרתיים עם עודף משקל

מחלת הסוכרת מסוג 2 קשורה בין השאר להשמנה. הטיפול התרופתי בסוכרת ובעיקר מתן אינסולין עלול לתרום לעליה במשקל ובכך להחמיר את המחלה. ההתמודדות הכפולה של החולים הן עם איזון הסוכרת והן עם העליה במשקל אינה קלה והמטרה הטיפולית העקרית היא לשבור את ” מעגל הקסמים” של השמנה המזינה סכרת וחוזר חלילה.

אנדוברייר – שובר “מעגל הקסמים” של השמנה וסכרת

האנדוברייר הינו שרוול פולימרי באורך 60 ס”מ, שמושתל בכניסה לתריסריון, בהליך אנדוסקופי הנמשך כ- 30 דקות בלבד. השרוול דמוי הצינור משתלשל מתחילתו של התריסריון ועד המעי הדק המקורב ומונע מהמזון לבוא במגע עם דפנות המעי.

השרוול נישלף לאחר שנה בהליך אנדוסקופי שנמשך כ-15 דקות.

נוכחות האנדוברייר במעי מעודדת הפרשת הורמוני שובע והורמונים נוספים שמעודדים הפרשת אינסולין מהלבלב. התוצאה ירידה במשקל , שיפור בערכי הסוכר בדם, הפחתת המינון(ואף הפסקה) של תרופות הפומיות להורדת ערכי הסוכר ואינסולין שמעודד השמנה ושבירת ” מעגל הקסמים” החולני,

מטופלים שעברו את ההליך ירדו במישקל וחוו שיפור משמעותי בערכי הסוכר בדם. מחקרים מוכיחים שכבר לאחר 12 השבועות הראשונים המטופלים השילו כ-24% ממשקלם העודף. האיזון בערכי הסוכר מתחיל זמן קצר לאחר השתלת השרוול. מחקרי המשך הוכיחו שהשיגי הטיפול נמשכים גם לאחר הוצאת השרוול.

הליך האנדוברייר מהווה פתרון טוב ויעיל לסובלים מסוכרת והשמנת יתר, וחוסך למטופלים את הסיכונים הכרוכים בניתוחי ההשמנה.
האנדוברייר הושתל עד כה בלמעלה מ-1,200 איש ברחבי העולם, משך החלמה הוא קצר ביותר, והשיפור ברמת הסוכר בדם ניכר עוד לפני שהמטופלים יורדים משמעותית במשקל.

למי מיועד התהליך?

תהליך הליווי

התהליך מלווה על ידי הדיאטנית הקלינית לימור בן חיים המתמחה בטיפול בחולי סוכרת וכיום היא בעלת הנסיון העשיר ביותר בארץ בליווי מטופלי האנדוברייר.

 

בסרטון הבא מסבירים דר’ סנטו ודר’ פישמן על הליך האנדוברייר כתחליף לניתוח קיבה: מהו האנדוברייר, כיצד מבוצע ההליך, וכיצד מסייע בהפחתת ספיגת מזון וירידה במשקל: